as_ar100a3x10ft
as_ar100a3x10ft_2
as_ar100a3x10ft
as_ar100a3x10ft_2
A&S AR100A3X10FT plywood chain 1 1/4" (100a-3)
732.53 tax incl.
On order: delivered from 03/06/2026
meter
The minimum purchase order quantity for the product is 3.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 03/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • The chain can even be supplied with a lubricant based on the customer's specific requirements.
  • Available in sizes with pitch ranging from 4 mm to 2.5 inches
  • Solid extruded bushing
  • Solid extruded roller
  • Plates with wider blades
  • Hardened and glass bead blasted blades
  • Comprehensive European (BS) and ANSI range
  • Wide range of fasteners available
  • Lubricant of choice to meet customer requirements
Key features according to our expert
  • Pitch: 1 1/4 inch; 31,75 mm
  • Weight (kg/m): 12,6 kg/m
  • Product line: Renold A&S
  • Type (ISO/ANSI): 100A-3
  • Height: 4,2
  • Inside width: 18,9 mm
  • Version (chain): Triplex
  • Breaking strength: 261000 N
  • Length (pin): 111,2 mm
  • Diameter (pin): 9,54 mm
  • Thickness (outer plate): 4,06 mm
  • Thickness (inner plate): 4,06 mm
  • Plate height: 30,17 mm
  • Diameter (roller): 19,05 mm
Specifications / All features
  • Brand: A&S
  • EAN: 4042279000165
  • Supplier number: A&S AR100A3X10FT
Pitch
1 1/4 inch; 31,75 mm
Weight (kg/m)
12,6 kg/m
Product line
Renold A&S
Type (iso/ansi)
100A-3
Height
4,2
Inside width
18,9 mm
Version (chain)
Triplex
Breaking strength
261000 N
Length (pin)
111,2 mm
Diameter (pin)
9,54 mm
Thickness (outer plate)
4,06 mm
Thickness (inner plate)
4,06 mm
Plate height
30,17 mm
Diameter (roller)
19,05 mm